Příznaky
Vodnaté puchýřky spojené s dyshidrózou se nejčastěji vyskytují na stranách prstů a dlaních. Někdy mohou být postiženy i chodidla. Puchýře jsou obvykle malé o šířce kolem 1 mm a jsou seskupené do shluků.
V závažnějších případech se mohou malé puchýře spojit a vytvořit větší puchýře. Kůže postižená dyshidrózou může být bolestivá a velmi svědivá. Puchýře zaschnou a odlupují se asi za tři týdny.
Dyshidróza má tendenci se poměrně pravidelně opakovat měsíce nebo roky.
Foto
Zde si můžete prohlédnout fotografie příznaků dyshidrózy: vodnaté puchýřky foto.
Příčiny
Přesná příčina dyshidrózy není známa. Může být spojena s podobnou kožní poruchou zvanou atopická dermatitida (ekzém), stejně jako s alergickými stavy, jako je senná rýma. Erupce mohou být sezónní u lidí s nosními alergiemi.
Rizikové faktory
Mezi rizikové faktory dyshidrózy patří:
- Stres
Zdá se, že dyshidróza je častější v době emočního nebo fyzického stresu. - Vystavení některým kovům
Patří mezi ně kobalt a nikl, obvykle v průmyslovém prostředí. - Citlivá kůže
Lidé, u kterých se objeví vyrážka po kontaktu s určitými dráždivými látkami, mají větší pravděpodobnost výskytu dyshidrózy. - Atopická dermatitida
U některých lidí s atopickou dermatitidou se může vyvinout dyshidrotický ekzém.
Komplikace
Pro většinu lidí s dyshidrózou jsou vodnaté puchýřky jen svědivá nepříjemnost. U jiných může bolest a svědění omezovat používání rukou nebo nohou. Intenzivní škrábání může zvýšit riziko rozvoje bakteriální infekce v postižené kůži.
Prevence
Protože příčina dyshidrózy je obecně neznámá, neexistuje žádný osvědčený způsob, jak tomuto stavu zabránit. Můžete pomoci předejít vzniku vodnatých puchýřků tím, že budete zvládat stres a vyvarujete se vystavení kovovým solím, jako je kobalt a nikl.
Zde jsou uvedeny některé správné postupy péče o pokožku, které mohou také pomoci chránit pokožku:
- Používejte jemné čisticí prostředky a vlažnou vodu k mytí rukou a osušení rukou;
- Pravidelně pokožku zvlhčujte;
- Používejte ochranné rukavice.
Diagnóza
Ve většině případů může váš lékař diagnostikovat dyshidrózu na základě fyzického vyšetření. Žádný laboratorní test nemůže specificky potvrdit diagnózu dyshidrózy, ale váš lékař může navrhnout testy k vyloučení jiných kožních problémů, které mají podobné příznaky.
Například šupinky kůže můžou být testovány na typ plísně, která způsobuje atletickou nohu. Kožní alergie a citlivost lze odhalit vystavením skvrn na kůži různým látkám.
Léčba
V závislosti na závažnosti příznaků mohou možnosti léčby zahrnovat:
- Kortikosteroidy
Krémy a masti s vysokou účinností kortikosteroidů mohou pomoci urychlit vymizení puchýřů. Zabalení ošetřované oblasti do plastové fólie může zlepšit absorpci. Po aplikaci kortikosteroidu lze také aplikovat vlhké obklady, aby se zvýšila absorpce léku.
V závažných případech může lékař předepsat kortikosteroidní pilulky, jako je Prednison. Dlouhodobé užívání steroidů může způsobit vážné vedlejší účinky. - Fototerapie
Pokud jiná léčba není účinná, může lékař doporučit speciální druh světelné terapie, která kombinuje ozáření ultrafialovým světlem s léky, které pomáhají, aby pokožka byla vnímavější vůči účinkům tohoto typu světla. - Imunitní masti
Léky, jako je takrolimus (Gecrol) a pimekrolimus (Elidel), mohou být užitečné pro lidi, kteří chtějí omezit svou expozici steroidům. Vedlejším účinkem těchto léků je zvýšené riziko kožních infekcí. - Botulotoxinové injekce
Někteří lékaři mohou zvážit doporučení botulotoxinových injekcí k léčbě závažných případů dyshidrózy.
Domácí léčba
Léčba domácími prostředky může zahrnovat:
- Aplikace obkladů
Mokré, chladné obklady mohou pomoci snížit svědění. - Užívání léků proti svědění
Volně prodejné antihistaminické léky, jako je difenhydramin (PSILO-BALSAM) nebo loratadin (Claritin) mohou pomoci zmírnit svědění. - Aplikace vilínu
Namáčení postižených oblastí do vilínu může urychlit hojení.