Co znamená dávivý kašel u dětí v noci
Suchý (dráždivý, neproduktivní, plechový, laryngeální, tracheální, štěkavý, kokrhavý, atd.) – vyčerpávající, bolestivý typ kašle, kde nejsou slyšet hleny (malé děti neumí hleny vykašlávat, proto poslouchejte, zda dítě při kašli vydává vlhké zvuky nebo ne). Obvykle bývá na začátku infekce nebo tehdy, je-li zánět v hrtanu nebo průdušnici.
Jak na dávivý kašel u dětí
U dětí do 3 let se nedoporučuje pospíchat s léky na kašel. Je doporučeno začít s režimovým opatřením – tzn. dítě uložit do postele, kde ho dospělý zabaví čtením pohádek, kreslením apod., jinak samozřejmě dítě v tomto věku obvykle samo v klidu nevydrží ležet. Dítě je třeba uložit do postele do zvýšené polohy horní poloviny těla, přiměřeně obléct do pyžamka s dlouhými nohavicemi, rukávky a přidat teplé ponožky na nohy. Teplotu a vlhkost v místnosti se udržuje přiměřená, nepřetápíme, ale vlhké teplo je vhodné a pravidelně větráme. Vhodná je vlhkost kolem 50% a teplota místnosti 21-22 st C. V místnosti, kde dítě leží, samozřejmě nekouříme!! Podáváme dostatek teplých nápojů (do 1 roku kojit dle libosti, nad 1 rok věku čaj s citronem a medem, bylinné čaje, Vincentku). Do jídla dítě nenuťte, nabízejte kašovitou stravu (pudinky, jogurty, kaše, vývary). Je vhodné podpořit odhlenění inhalacemi za pomoci inhalátoru, který se dá za přijatelnou cenu koupit po internetu nebo ve zdravotnických potřebách nebo v lékárnách. V př. podezření na alergickou příčinu je vhodné odstranit vyvolávající příčinu z dosahu dítěte a kontaktovat svého lékaře k nasazení vhodné léčby.
Nad 3 roky při intenzivním suchém kašli mimo výše uvedená režimová opatření je možno ovlivnit průběh kašle léky (pozor tyto léky neléčí, jen zmírňují příznaky, proto neočekávejte obratem zlepšení nebo dokonce vyléčení infekce – tu musí dítě zlikvidovat samo). Na suchý kašel podáváme léky tlumící kašel – zejména na noc je to s výhodou, aby si dítě při spánku odpočinulo – sem patří např. Levopront, Sinecod. Na vlhký kašel pak podáváme léky uvolňující hlen, které mají usnadnit vykašlávání hlenu z dýchacích cest – na noc nejsou vhodné, protože dítě pak bude v noci výrazně kašlat (naposledy podáváme cca 4 h před uložením dítěte k nočnímu spánku) – sem patří bylinné přípravky např. s břečťanem, smíšené bylinné přípravky např. Bronchipret nebo léky připravené na nepřírodním základě např. s acetylcysteinem, ambroxolem, apod.
V 1 den není vhodná kombinace léku tlumícího kašel a léku uvolňujícího hlen – jejich účinky jdou proti sobě. Někdy je s výhodou podat léky na uvolnění hlenů od rána do doby po obědě a na noc při nutnosti tlumit kašel je možno dát 1 dávku léku na tlumení kašle v rozestupu alespoň 5 h po předchozím podání léku. Tuto variantu vždy konzultujte s lékařem, zda je pro vaše dítě vhodná.
Jak na dávivý kašel u dospělých
Zpočátku probíhá jako běžné nachlazení – katarální stadium (rýma, slzení, mírný suchý dráždivý kašel se subfebriliemi), toto období trvá jeden až dva týdny, kašel se v průběhu nemoci zhoršuje a přechází v záchvatovitý kašel.
Záchvatovitý kašel se projevuje sérií po sobě jdoucích zakašlání a zajíkavým nádechem, obvykle končí vykašláním hlenu a zvracením – příznaky trvají jeden až dva měsíce i déle.
Rekonvalescentní stadium se vyznačuje snížením počtu záchvatů a zmírněním kašle, trvá několik týdnů.
Kašel se léčí antibiotiky, jako preventivní opatření je hygieniky doporučováno očkování.
Na většinu onemocnění způsobující suchý kašel stačí i domácí léčba. Mějte klidový režim a často a krátce větrejte v pokoji, chladný a vlhký vzduch má příznivý vliv na sliznici, naopak teplý a suchý ji dráždí. Při otevření okna dejte ale pozor na průvan, ten má naopak tendence onemocnění zhoršovat.
Vzduch zvlhčujte zvlhčovačem, nebo rozvěšenými mokrými prostěradly po pokoji. Inhalace vodní páry s vonnými olejíčky může pomoci urychlit léčbu, vhodné jsou levandulové a eukalyptové oleje.
Lékaři doporučují podložení hlavy, především u dětí. Udržujte dostatek tekutin, ideálně teplých bylinkových čajů. Pomáhá bylinkový nálev z islandského lišejníku a levandule, louhujte jej 10 minut a pijte dvakrát denně. Mezi účinné bylinky patří také heřmánek, šalvěj nebo lipový květ, všechny tyto rostliny jsou vhodné v podobě čaje.
Jak zvládnout dávivý kašel v těhotenství
Poraďte se v lékárně, zda můžete užívat nějaké léky proti dráždivému kašli (např. jitrocelový sirup či Stodal).
Doporučení:
- Pravidelně větrejte
- Zvlhčujte vzduch v pokoji
- Inhalujte vodní páry či slanou vodu
- Podložte si hlavu polštáři
- Udržujte dostatek tekutin
- Pijte bylinkové nálevy z také heřmánku, šalvěje nebo lipového květu
- Udělejte si Priessnitzový zábal
- Dejte si cibulový čaj
- Užívejte vitamin C
- Odpočívejte, nechoďte do práce
Pokud nic z výše zmíněných doporučení nezabere, navštivte svého lékaře.
Bylinkový čaj: V lékárně si kupte čaj pro děti proti kašli. Měl by obsahovat tyto bylinky: květy lípy, listy jitrocele, květy černého bezu a sušený šípek.
Cibulový čaj: Dvě oloupané cibule zalijte 1/2 litrem studené vody a přiveďte k varu. Cibule nechte 15 minut na mírném ohni vařit, poté sceďte a dochuťte medem. Čaj je možné konzumovat až třikrát za den.
Odvar z ořechů: Na odvar je potřeba 12 vyloupnutých vlašských ořechů, které se namočí do 1/2 litru vody a nechají se po 4 hodiny louhovat. Následně 30 minut povařte a dolévejte vodou. Výsledný odvar můžete dochutit medem. Zhruba po dvou dnech uvidíte první výsledky.
TIP: Pokud vás záchvat dráždivého kašle přepadne uprostřed noci, snězte lžičku medu. Kašel během chvilky ustane.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Vit